Antoś to 5-cio letni chłopiec z autyzmem oraz astmą oskrzelową. To właśnie przez tą niepełnosprawność jest dzieckiem zaburzonym, nie funkcjonującym prawidłowo z tendencjami do zachowania agresywnego i samoagresji. Jest stosunkowo zdrowym i wrażliwym somatycznie dzieckiem. Pod względem wzrostu i wyglądu zewnętrznego nie odbiega od normy.
Wśród rówieśników wyróżnia się jako ładne dziecko o dużych, mądrych niebieskich oczach, blond włosach i jasnej karnacji skóry. Motorycznie jest mało sprawny, zwłaszcza w sferze koordynacji i elastyczności dużej i małej motoryki. Nie ubiera się całkiem samodzielnie i choć nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, nie wykonuje tych czynności czekając ze wszystkim na mamę. Potrafi samodzielnie jeść. Nie jest stabilny emocjonalnie. Bardzo szybko popada w skrajne nastroje z niewiadomego dla rodziców powodu, oscylując między nimi w ciągu całego dnia wielokrotnie. Wszystko, co nagłe, niespodziewane, wyprowadza go z równowagi. Jak to przy autyzmie bywa Antoś ma problemy w istotnych dla funkcjonowania sferach: komunikowaniu, relacjach społecznych, zachowaniu. Jego mowa jest zniekształcona, mówi szybko i bardzo często nie na temat a do tego jest nadruchliwy. Problemy w relacjach społecznych u chłopca wynikają z niezrozumienia uczuć innych ludzi. Ignoruje lub źle interpretuje gesty czy zachowania np. rodziców co prowadzi do nieodpowiednich reakcji. Brak zrozumienia przez Antosia, znaczenia kontaktu wzrokowego, mimiki, postawy ciała lub gestów prowadzi do przedmiotowego traktowania innych osób którymi najczęściej są rodzice, rodzeństwo oraz osoby bliskie. Wykazuje bardzo dużą nadwrażliwość słuchową co powoduje u niego reakcje lekowe. Anotoś potrafi uciekać w momencie gdy słyszy np. bzyczenie muchy.

Aktualnie Antoś jest pod opieka psychiatryczną, psychologiczną, neurologiczną, alergologiczną, metaboliczną oraz ortopedyczną. Chłopiec wymaga ciągłej uwagi osoby dorosłej. Kluczową rolę w leczeniu autyzmu u Antosia odgrywają oddziaływania edukacyjne, behawioralne i rehabilitacyjne. I właśnie rodzice tzw. ”niegrzecznego chłopca” starają się wszystko to mu zapewniać nawet jeżeli wiąże się to z długimi podróżami, kosztami, poświęceniem. Niestety czasem są to nieosiągalne dla rodziców rzeczy. Kasia i Andrzej, rodzicie pięciolatka znajdują się w sytuacji trudnej, są rodzicami  dziecka autystycznego, którzy nie tylko przeżywają niepełnosprawność własnego dziecka, ale jednocześnie bardzo trudno im zrozumieć, dlaczego jest ono wobec nich chłodne uczuciowo, unika bliskości fizycznej, nie chce się przytulać. Antoś potrzebuje rodziców przy których czuje się bezpiecznie jak tlenu do oddychania. Rodzice wspierają rozwój dziecka, starają się redukować sztywne, stereotypowe zachowania. Kochają Antosia najmocniej jak potrafią mimo iż miłość syna do rodziców jest ukryta gdzieś głęboko…w świecie który został stworzony przez Antosia.

Wpłat można dokonywać na adres:

Fundacja Pomóc Więcej
ul. Modrzejowska 20
41-200 Sosnowiec

numer konta:

14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty : Antoni Kaciupa

PayPal: pomocwiecej@interia.pl
BARDZO PROSIMY O PODANIE TYTUŁU/CELU
PRZY WPŁACIE PayPal – Antoni Kaciupa

Dane do przelewów zagranicznych:
Kod SWIFT: RCBWPLPW
Kod IBAN: PL 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty : Antoni Kaciupa