Zosia ma 3latka.To dziewczynka pogodna i uśmiechnięta.
Gdy przyszła na świat nic nie wskazywało na to że z czasem dziewczynka będzie dzieckiem niepełnosprawnym…

Drogę walki o zdrowie rozpoczęła ok. 6 miesiąca życia zaczynając od rehabilitacji ze względu na zmienne napięcie mięśniowe.
Podczas dalszego rozwoju Zosi po wykonaniu odpowiednich badań zostało zdiagnozowane dużo-głowie oraz afazja motoryczna.
Niestety to nie wszystko….
Gdy rodzice szukając sposobu by pomóc swojej córeczce, odwiedzali różnych specjalistów dowiedzieli się również ze Zosia ma nieharmonijny rozwój umysłowy a jej rozwój jest znacznie opóźniony w tematyce rozwoju mowy czynnej. Mowa dziewczynki jest mało zrozumiała. Ogranicza się do wypowiadania prostych słów czy też zwrotów często niezrozumiałych dla otoczenia. Zosia ma „specyficzne zaburzenia rozwoju” funkcji motorycznych, objawiających się trudnościami w koordynacji ruchów motoryki małej i dużej.
Deficyty te zostały tzw. Praksję zdiagnozowano za pomocą badania neuropsychologicznego funkcji poznawczyczych.
Występuje również wada zgryzu (zgryz otwarty) oraz podniebienie gotyckie.

U Zosi obecnie jest duże podejrzenie zespołu Turnera czyli zespołu wad wrodzonych, charakteryzujących się „innym wyglądem”- (jak np. krótka szyja,powieki nakątne,krepa budowa ciała,duza głowa) Zosia również jest pod opieką ortopedyczną ponieważ wymaga odpowiedniego obuwia oraz wkładek mające na celu poprawę jej chodu.

Od roku 2016 objęta jest wczesnym wspomaganiem rozwoju w której to prowadzona jest rehabilitacja ruchowa, wielozadaniowa, logopedyczna jak również terapia SI.

Dziewczynka wymaga ciągłej stymulacji rozwoju, zabaw, przedmiotów, zabawek i terapii które poprawią jakość jej funkcjonowania
i rozwoju dlatego właśnie mama Zosi musiała zrezygnować z zatrudnienia by kompleksowo zająć się dzieckiem.

Rodzice Katarzyna i Andrzej przyznali iż w obliczy niepełnosprawności kolejnego dziecka w rodzinie początkowo byli bezradni, ale teraz po jakimś czasie udało się im konstruktywnie zaadaptować do sytuacji, uczą się stopniowo żyć z niepełnosprawnością w rodzinie. Są czynnymi rodzicami i chętni by pomóc córeczce…

Zadają pytania: Czy i w jaki sposób mogę pomóc choremu dziecku? Szukają informacji o chorobie, o możliwościach rehabilitacji i leczenia, o konsekwencjach niepełnosprawności, o tym, jak zajmować się dzieckiem i jak zabezpieczyć jego przyszłość. Wychowanie potomka z upośledzeniem (fizycznym, umysłowym, emocjonalnym itp.) to nie „kara”. To również szansa. Rodzice Zosi patrzą na sytuację niepełnosprawności z innej perspektywy. Oni wiedzą, że dziecko chore jakim jest Zosia to nie tylko krzyż i cierpienie. To także radość, satysfakcja, bezwarunkowa miłość, nauka cierpliwości, wrażliwości, empatii, zmiana priorytetów, cieszenie się z najdrobniejszych rzeczy w życiu. Na ten temat najlepiej, najrzetelniej, najwierniej, najbardziej obrazowo i przekonująco potrafią mówić właśnie oni… rodzice chorych.

Wpłat można dokonywać na adres:

Fundacja Pomóc Więcej
ul. Modrzejowska 20
41-200 Sosnowiec

numer konta:

14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty : Zofia Szajer

PayPal: pomocwiecej@interia.pl
BARDZO PROSIMY O PODANIE TYTUŁU/CELU
PRZY WPŁACIE PayPal – Zofia Szajer

Dane do przelewów zagranicznych:
Kod SWIFT: RCBWPLPW
Kod IBAN: PL 14 1750 0012 0000 0000 2194 9302
tytuł wpłaty : Zofia Szajer